Hana Vágnerová - Hnutí Slepice v nouzi

Slepice v nouzi - Hnutí duha, které se stará o osvětu a pomoc slepicím

Příběh fotografie:

Hanky partnerkou byla na focení slepička Růženka, která byla zachráněna z klecového velkochovu. V klasických klecových chovech jsou slepice neměstnány ve velmi malém prostoru v dlouhých řadách a několika patrech nad sebou. Tyto klece jsou umístěné v halách s umělým osvětlením, které svítí až 17 hodin denně, aby slepice snášela více vajíček. Slepice za svůj život nikdy neuvidí denní světlo nebo trávu, jsou krmeny medikovanými směsmi. Slepice v těchto podmínkách žijí přibližně rok a po té jsou převezeny na jatka. Během této manipulace mnohé z nich utrpí zlomeniny dlouhých kostí, které jsou velmi křehké díky nucenému nedostatku pohybu a vyčerpání dlouhým snáškovým obdobím.
Slepice Růženka byla zachráněna z klecového chovu a ve své nové rodině již více než dva roky. Dnes pobíhá po zahrádce a užívá si zcela běžných zvířecích radostí, jako jsou čerstvý vzduch, sluneční svit či obyčejné čechrání peří a hrabání v zemi. Tisíce slepiček toto štěstí nemá. Jejich život je vázán na maličkou klec a snášení vajíček. Pokud Slepička už vajíčka nenese je nepotřebná.

Toto vše se snaží změnit organizace Slepice v nouzi. Tato iniciativa se snaží šířit osvětu a ukázat, co vše se schovává za vajíčky v supermarketech a jak lidé mohou těmto slepičkám pomoci, například adopcí slepic.


 

 

 

 

Možnosti pomoci:

Adopce

- Pokud chcete slepičkám z velkochovů zajistit nový a lepší život je možné si některé z nich adoptovat.
Slepice v nouzi Vám pomohou s adopcí nebo na jejich stránkách naleznete mapu velkochovů ve vašem okolí. Formulář k adopci a mapu naleznete zde:  https://www.slepicevnouzi.cz/chci-adoptovat

 


Nákup správných vajec
- Na každém vajíčku v obchodu naleznete dlouhý kód podle, kterého můžete vybrat vajíčka, která nepochází z velkochovů. 

 

0 – vejce z ekologického chovu – objekty s výběhy, navíc bio krmení

1 – vejce z volného chovu - objekty s výběhy venku

2 – vejce z halového chovu – tisíce slepic namačkané ve velkých halách, obvykle bez oken

3 – slepice v klecích, kde pro každou slepici je prostor nepatrně větší než formát papíru A4

 

Další možností je nákup vajec od místních dodavatelů můžete je nalézt třeba na této FB skupině:
https://www.facebook.com/groups/DomaciVejce/


 

Víte, že podle čísla na vajíčku můžete vybrat vajíčka pocházející z ekologických chovů?

O Slepicích v nouzi:

Slepice v nouzi jsou pod Hnutím DUHA Střední Čechy. Jedná se o spolek milovníků zvířat a přírody, kteří nechtějí jen nečinně přihlížet situaci, ale rozhodli se přiložit ruku k dílu. Naše iniciativa Slepice v nouzi si dala za cíl zlepšit podmínky slepic ve velkochovech a ukazovat slepičky jako živé tvory hodné respektu. Spolupracujeme s českým zástupcem mezinárodní neziskové organizace Compassion in World Farming. Nemáme žádné placené zaměstnance, veškerou činnost vykonáváme ve svém volném čase. Všechny aktivity Slepice v nouzi financujeme z příspěvků od drobných dárců, z darů od sponzorů a díky nákupům u našich podporovatelů.


Možnost pomoci?

Stránky spolku: https://www.slepicevnouzi.cz/

 

  • Instagram
  • Facebook Sociální Icon

©2019 by Jsem součástí přírody - Marketa Novak